Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku to rozpoznawalna marka, dorobek i prestiż. Zaliczona została do grupy 16 uczelni polskich „klasy międzynarodowej”. Od 2019 r. jest filią Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Jej historia sięga 1994 r., gdy 49 profesorów skupionych w Akademickim Towarzystwie Edukacyjno-Naukowym „ATENA” utworzyło Wyższą Szkołę Humanistyczną w Pułtusku a Minister Edukacji Narodowej wpisał ją do rejestru wyższych uczelni. Od 18 marca 2002 r. szkoła nosi zaszczytne imię Aleksandra Gieysztora, wybitnego historyka światowej sławy, współtwórcy pułtuskiej Akademii i jej wieloletniego wykładowcy.

Uczelnia jest prężnie działającym ośrodkiem akademickim w małym mieście, który daje wielu młodym ludziom szansę na studia. Oferuje studia pierwszego i drugiego stopnia oraz studia magisterskie i podyplomowe. Kształci na kierunkach: Administracja, Bezpieczeństwo Narodowe, Finanse i Rachunkowość (nowość!), Historia, Politologia, Pedagogika oraz Pedagogika Przedszkolna i Wczesnoszkolna. Posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: historia oraz nauki polityczne i administracja.
Do tej pory mury uczelni opuściło 48 tys. absolwentów, którzy zdobyli wiedzę pod kierunkiem ponad tysiąca nauczycieli akademickich, wybitnych postaci świata nauki. Naukowcy z Instytutu Antropologii i Archeologii AH wsławili się odkryciem grobu Mikołaja Kopernika we Fromborku. Studia nad szczątkami wielkiego astronoma przyciągnęły uwagę środowisk naukowych w kraju i za granicą i spotkały się z szerokim zainteresowaniem globalnych mediów.

Dzięki wytrwałej i efektywnej pracy zdobyła wysoką pozycję oraz wielkie uznanie za wkład w polski dorobek edukacyjny.

Uczelnia posiada dwie placówki badawcze ukierunkowane na współpracę międzynarodową: Bałtycki Ośrodek Badawczy z siedzibą we Fromborku oraz Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej z siedzibą w Pułtusku, a od 2008 r. w Opinogórze. Jako jedyna uczelnia niepaństwowa w Polsce – została przyjęta do prestiżowego Stowarzyszenia Santiago de Compostela, skupiającego ponad 60 szkół wyższych z 20 krajów, w tym cztery z Polski. Należy także do prestiżowego Europejskiego Stowarzyszenia Uniwersytetów (EUA), współpracuje z Państwowym Rosyjskim Uniwersytetem im. Immanuela Kanta oraz renomowaną uczelnią niepubliczną, Moskiewską Akademią Ekonomiki i Prawa a także z uniwersytetami na Białorusi i Ukrainie.